Průzkum Acronis odhalil post-pandemický paradox: více řešení nezaručuje lepší ochranu

7.4.2021

Acronis představil výsledky svého každoročního průzkumu Cyber Protection Week, který tradičně představuje u příležitosti Světového dne zálohování. Letošní zpráva poukazuje na zvýšenou snahu organizací posílit v post-pandemickém období svou ochranu dat, avšak také na vysokou neefektivnost investic vynakládaných k dosažení tohoto cíle.

V roce 2020 mnoho společností nakoupilo nové systémy ve snaze zabezpečit pracovníky na dálku, avšak vypadá to, že se tyto investice minuly účinkem. 80 % organizací dnes souběžně provozuje nejméně 10 bezpečnostních řešení zaměřených na ochranu dat a kybernetickou bezpečnost, přičemž více než polovina z nich vloni utrpěla výpadky provozu v důsledku ztráty dat.

Zjištění společnosti Acronis, která vyplývají z dotazování více než 4 400 IT uživatelů a administrátorů z 22 zemí celého světa, vyvracejí mylnou představu o tom, že prostým přidáním více řešení je možné vyřešit všechny výzvy kybernetické bezpečnosti a ochrany. Naopak, v mnoha případech způsobuje existence více jednotlivých řešení od nejrůznějších dodavatelů komplikovanější správu a horší přehled o bezpečnostních situaci, což paradoxně vede ke zvýšení rizik.

„Letošní studie Cyber Protection Week jasně ilustruje fakt, že více řešení ještě neznamená vyšší úroveň ochrany, protože využívání individuálních nástrojů k řešení individuálních hrozeb je komplikované, neefektivní a nákladné,“ řeklSergej Beloussov, zakladatel a CEO společnosti Acronis. „Tato zjištění potvrzují naše přesvědčení, že východiskem je ucelená kybernetická ochrana integrující funkčnosti ochrany dat, kybernetické bezpečnosti a ochrany koncových bodů do jednoho řešení.“

Nejzajímavější data průzkumu zahrnují:

  • 83 % běžných uživatelů strávilo vloni u svých IT zařízení více času než v předchozím roce, avšak jen polovina podnikla nějaké kroky ke zlepšení jejich ochrany.
  • Vůbec nezálohuje 10 % uživatelů a 3 % IT administrátorů.
  • Pokud by jejich data byla bez jejich vědomí modifikována, 68 % uživatelů a 20 % IT administrátorů by se vůbec nedozvědělo, protože jejich řešení to nedokáží odhalit.
  • 43 % uživatelů neví, zda jejich anti-malwarová řešení dokáží zastavit zero-day útoky, protože takovouto informaci jim jejich řešení nenabízí.
  • 10 % IT administrátorů neví, zda jejich organizace má za povinnost chránit soukromí spravovaných dat, což může vést k implementaci chybné bezpečnostní strategie a značnému riziku pokuty.

 

Každý IT administrátor, který musí v rámci své práce používat mnoho řešení, časem ztrácí přehled o celkové úrovni zabezpečení organizace. Nejenže si musí pamatovat, které řešení zabezpečuje kterou část IT infrastruktury, ale navíc musí neustále přepínat mezi ovládacími panely, což vede k nepřehledné a neefektivní správě.

Acronis v reakci na zvyšující se komplexnost kybernetické ochrany uvedl v loňském roce řešení spojující špičkovou kybernetickou bezpečnost s prověřeným zálohováním a ochranou koncových bodů dostupné v jednom systému. Řešení je dispozici jak pro poskytovatele služeb (Acronis Cyber Protect Cloud), tak také pro podniky a organizace v on-premise podobě (Acronis Cyber Protect 15). Více na blogu: https://www.acronis.cz/novy-model-licencovani/.

Kompletní průzkum lze stáhnout zde.