Operace Klonovat základní disk obvykle znamená, že informace ze zdrojového disku se přenesou na cílový “Jak jsou” (zachování velikosti). Takže, pokud má cílový disk stejnou velikost, nebo i když je větší, je možné přenést veškeré informace, které zde jsou, přesně tak jak jsou uloženy ve zdroji.
Ale s velkým výběr dostupného hardwaru je normální, že se velikost cílového disku může lišit od zdrojového. Pokud je cílový disk větší, pak je pomocí volby „Proporcionálně změnit velikost svazku“ vhodné změnit velikost svazku zdrojového disku, abyste se vyhnuli ponechání nepřiděleného místa na cílovém disku. Volba Klonovat základní disk „jak je“ (Zachování) zůstává, ale výchozí metoda klonování bude vykonána s proporcionálním zvětšením všech svazků zdrojového disku, takže na cílovém disku nezůstane žádný nepřidělený prostor.
Pokud je cílový disk menší, volba klonování Zachování nebude dostupná a proporcionální změna velikosti svazku zdrojového disku bude nutná. Program analyzuje cílový disk, aby zjistil, zda je jeho velikost dostatečná pro zachování veškerých dat ze zdrojového disku bez jakékoliv ztráty. Pokud je takovýto transfer s proporcionální změnou velikosti zdrojového disku možný, ale beze ztráty dat, uživateli je potom umožněno pokračovat. Pokud není i při proporcionální změně velikosti svazků, kvůli omezené velikosti, možný přenos veškerých dat zdrojového disku na cílový, operace klonování základního disku nebude možná a uživatel nebude moci pokračovat.
Pokud se chystáte klonovat disk obsahující systémový svazek, věnujte pozornost Pokročilým možnostem.
Kliknutím na Dokončit, přidáte klonování disku k operaci k provedení.
(Chcete-li dokončit přidanou operaci budete ji muset provést. Ukončení programu bez vykonání operace k provedení ji účinně stornuje.)
Použití pokročilých možností
Při klonování disku obsahujícím systémový svazek, potřebujete uchovat spustitelnost operačního systému na cílovém svazku disku. To znamená, že operační systém musí mít informace systémového svazku (například písmeno svazku) shodující se NT signaturou, která se uchovává v MBR záznamu disku. Dva disk se stejnou NT signaturou nemohu pod jedním operačním systémem pracovat správně.
Pokud jsou na počítači dva disky se stejnou NT signaturou obsahující systémový svazek, operační systém se spustí z prvního disku, nalezení stejné signatury na druhém disku automaticky vygeneruje novou unikátní NT signaturu a přiřadí ji k druhému disku. Výsledkem je, že svazky druhého disku ztratí svá písmena, všechny cesty na disku budou neplatné a programy nenaleznou své soubory. Operační systém na tomto disku nebude spustitelný.
Pro zachování spustitelnosti systému na svazku cílového disku máte dvě možnosti:
Pokud potřebujete zkopírovat NT signaturu:
Pokud potřebujete nechat NT signaturu: